Harald. Czterdzieści lat na Spitsbergenie – blog książkowy

Czy można zamieszkać na Arktyce?

Czy można zamieszkać na Arktyce?

"Harald. Czterdzieści lat na Spitsbergenie" to niezwykła historia człowieka, która została spisana przez jego norweskiego powiernika, który stara się pokazać najlepszy obraz człowieka żyjącego na Arktyce. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że Harald to mrukliwy mężczyzna, którego lepiej omijać szerokim łukiem. Może wpływ ma na to broda, ale kiedy tylko na dworze pojawi się nieco więcej słońca, ten sam mężczyzna staje się duszą towarzystwa, która bardzo chętnie odpowiada na wszystkie pytania, dzieląc się ciekawymi opowiastkami

Człowiek sam pisze historię swojego życia. Wszystko robimy w taki a nie inny sposób. Dopiero pod koniec swojego żywota jesteśmy w stanie ocenić, czy postępowaliśmy słusznie, czy też w pewnym momencie mogliśmy postąpić zupełnie inaczej. Tak, każdy z nas jest panem swojego losu. Jedni robią tak, a nie inaczej. O żywotach niektórych osób możemy przeczytać w książkach. Takie historie mogą stać się dla nas inspiracją do postępowania we własnym  życiu. Czy tak będzie w przypadku książki pt. Tania Książka – Harald. Czterdzieści lat na Spitsbergenie? Czas się tego dowiedzieć. Autorem tego dzieła literackiego jest norweski pisarz i dziennikarz Birger Amundsen.

Mój dom na Svalbard

Trzeba przyznać, że ta książka to historia jednego z najbardziej niezwykłych ludzi, którzy tak zmienili swoje plany życiowe. Zacznijmy od początku. Harald Soleim miał 37 lat, kiedy trafił na Svalbard. Był to rok 1977. Planował zostać w tym zimnym miejscu przez jeden sezon. W końcu czekała na niego Ameryka Południowa, która od zawsze go fascynowała. Po drodze Harald chciał zobaczyć to miejsce, aby móc ze spokojnym sumieniem wyruszyć dalej. Tak się akurat złożyło, że Kapp Wijk stało się jego domem na kolejne czterdzieści lat. Dlaczego? Czy ktoś go tu zatrzymał siłą? Prawda jest taka, że gdyby Harald chciał, to mógłby wyruszyć dalej spełniać swoje marzenia, ale…tu mu było dobrze. Tak, Harald sam zdecydował się na takie życie i nawet był z tego zadowolony. Chociaż nie jedna osoba słysząc jego historię może zacząć się pukać w czoło.

Życie na Arktyce

Harald. Czterdzieści lat na Spitsbergenie” to niezwykła historia człowieka, która została spisana przez jego norweskiego powiernika, który stara się pokazać najlepszy obraz człowieka żyjącego na Arktyce. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że Harald to mrukliwy mężczyzna, którego lepiej omijać szerokim łukiem. Może wpływ ma na to broda, ale kiedy tylko na dworze pojawi się nieco więcej słońca, ten sam mężczyzna staje się duszą towarzystwa, która bardzo chętnie odpowiada na wszystkie pytania, dzieląc się ciekawymi opowiastkami. Jeżeli chodzi o opowiadania bajek, legend, to Haralda nikt nie jest w stanie pobić. Czego można jeszcze się o nim dowiedzieć? Jak wygląda jego życie od 40 lat? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z tej właśnie książki. Harald nie jest typowym odludkiem, bowiem miał nawet przyjemność gościć agentów KGB, norweską królową i światowej sławy pianistę. Tak, nawet w tym zimnym miejscu można spodziewać się takich osobistości.